| Object Number | 43079 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Chira Valley |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Technique | Painted |
| Description | Red clay bottle with handle, egg shaped, painted in black. |
| Height | 1620.52 cm |
| Length | 16.84 cm |
| Width | 11.13 cm |
| Credit Line | Purchased from Samuel Mathewson Scott, 1902 |
| Other Number | CG2017-7-167 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




