| Object Number | 43075 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Chira Valley |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Iconography | Animal |
| Description | Double whistling vase black clay. Two vases connected by handle, figure of animal broken. |
| Height | 12.7 cm |
| Length | 19.05 cm |
| Outside Diameter | 9.53 cm |
| Credit Line | Purchased from Samuel Mathewson Scott, 1902 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




