| Object Number | 43068 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Chira Valley |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Iconography | Bird | Snake |
| Description | Black clay vase. with handle, bird's mass on neck, four panels, birds and snake. See 43056 |
| Height | 16.51 cm |
| Length | 13.34 cm |
| Width | 10.79 cm |
| Credit Line | Purchased from Samuel Mathewson Scott, 1902 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




