| Object Number | 43061 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Chira Valley |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Technique | Painted |
| Iconography | Bird Head |
| Description | Red clay bottle. Two lugs in form of bird's head, elaborately painted in black and white. |
| Height | 18.41 cm |
| Length | 15.57 cm |
| Width | 10.49 cm |
| Credit Line | Purchased from Samuel Mathewson Scott, 1902 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




