| Object Number | 43053 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Chira Valley |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Iconography | Man |
| Description | Double whistling vase, black clay. Figure of man showing headdress and earplugs. Two vases connected by handle. |
| Height | 18.41 cm |
| Length | 22.22 cm |
| Width | 13.97 cm |
| Credit Line | Purchased from Samuel Mathewson Scott, 1902 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




