| Object Number | 43052 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Chira Valley |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Iconography | Bird |
| Description | Double whistling vase, black clay. Figure of bird. Two vases connected by latticed handle; repaired. |
| Height | 14.3 cm |
| Length | 18.41 cm |
| Outside Diameter | 9.53 cm |
| Credit Line | Purchased from Samuel Mathewson Scott, 1902 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




