| Object Number | 43051 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Chira Valley |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Iconography | Monkey | Leopard |
| Description | Double whistling vase, red clay. Figure of monkey or leopard. Two vases connected by handle, painted in black and white. |
| Height | 14.3 cm |
| Length | 14.61 cm |
| Outside Diameter | 8.26 cm |
| Credit Line | Purchased from Samuel Mathewson Scott, 1902 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




