| Object Number | 43049 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Chira Valley |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Iconography | Gourd |
| Description | Black clay vase in form of gourd. |
| Height | 17.14 cm |
| Length | 18.41 cm |
| Outside Diameter | 14.3 cm |
| Credit Line | Purchased from Samuel Mathewson Scott, 1902 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




