| Object Number | 43042 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Chira Valley |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Iconography | Animal | Bridle |
| Description | Black Clay Vase, head of animal with bridle. |
| Height | 13.34 cm |
| Length | 19.68 cm |
| Width | 13.97 cm |
| Credit Line | Purchased from Samuel Mathewson Scott, 1902 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




