| Object Number | 43037 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Chira Valley |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Black clay bottle, drum shaped with handle. |
| Height | 20.32 cm |
| Length | 16.51 cm |
| Outside Diameter | 14.94 cm |
| Credit Line | Purchased from Samuel Mathewson Scott, 1902 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




