| Object Number | 43032A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Chira Valley |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Iconography | Monkey |
| Description | Black, clay vase. Vase in four egg shape parts. Figure of monkey, connected to spout by handle. |
| Height | 16.51 cm |
| Length | 13.97 cm |
| Width | 13.03 cm |
| Credit Line | Purchased from Samuel Mathewson Scott, 1902 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




