| Object Number | 43030 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Chira Valley |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Iconography | Figure | Staff | Bag |
| Description | Black clay bottle, with handle figure of man with staff and bag, headdress and shirt. |
| Height | 22.86 cm |
| Length | 16.51 cm |
| Width | 13.34 cm |
| Credit Line | Purchased from Samuel Mathewson Scott, 1902 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




