| Object Number | 43007 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Chira Valley |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Iconography | Monkey |
| Description | Carved staff, algarroba wood, figure of monkey. |
| Length | 133.35 cm |
| Width | 4.45 cm |
| Outside Diameter | 0.875 cm |
| Credit Line | Purchased from Samuel Mathewson Scott, 1902 |
| Other Number | CG2016-2-70 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




