Bowl
B17134
Location: On Display in the Middle East Galleries
From: Iraq | Ur
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | B17134 |
| Current Location | Middle East Galleries - On Display |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Date Made | ca. 2450 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Alabaster |
| Description | CBS Register: alabaster (greenish calcite). bowl. 72 mm height, 145 diam. |
| Height | 8 cm |
| Outside Diameter | 14.5 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1928 |
| Other Number | U.10512 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




