Bannerstone
97-563-1175
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Susquehanna River
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-1175 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Susquehanna River |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | island opposite Coney Creek |
| Section | American |
| Materials | Steatite |
| Description | "Steatite." Decorated with incisions around edges. Also scratched design on faces. Found "where arrow points were abundant." |
| Length | 9.3 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Thickness | 2.3 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-1175 - Old Museum Number | 5534 - ANSP Number | 1056 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




