| Object Number | 76-3-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Indian |
| Provenience | India | Darjeeling |
| Section | Asian |
| Materials | Velvet |
| Description | Pillbox shape, embroidered with floral symbols in matching satin-stitch. Hard knob at center on top, covered by netlike crochet. Lining: machine-stitched rose/peach rayon. Sweat band of tan leatherette cloth. |
| Height | 12 cm |
| Length | 19 cm |
| Width | 11 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Lawrence C. Fuller, 1976 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



