Flake
EU1784A
From: Northern France | Saint-Acheul (uncertain)
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1784A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Clactonian I (uncertain) |
| Provenience | Northern France | Saint-Acheul (uncertain) |
| Locus | 40 metre terrace? |
| Period | Clactonian I (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint flake - Broad flake. Thickens towards end, where cortex remains on upper face. Brown-yellow patination tinged with blue-white spots on upper face which is slightly worn. Yellow-orange patination on lower face. Lustered. Small striking platform and much accidented bulb. Edges show utilization. See note on EU 17848a card. |
| Length | 8.4 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | p. ch. - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


