Saw
41-22-2
From: Canada | British Columbia | Lytton | Fraser River
Curatorial Section: American
| Object Number | 41-22-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Salish |
| Provenience | Canada | British Columbia | Lytton | Fraser River |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Period | Historic |
| Section | American |
| Materials | Sandstone |
| Technique | Chipped |
| Description | Piece of saw. Thin slab. One smoothed sawing edge, other edges broken. Faces flat, one smoothed. Used in sawing nephrite. |
| Height | 1.6 cm |
| Length | 14 cm |
| Width | 13.5 cm |
| Credit Line | Purchased from G. T. Emmons, 1941 |
| Other Number | 18 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.