Blowgun Dart Poison (uncertain)
CG2008-3-20
From: Borneo (uncertain)
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2008-3-20 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Borneo (uncertain) |
| Section | Oceanian |
| Materials | Palm Leaf |
| Description | Palm leaf bundle very much like Blowgun Dart Poison bundles P1227 A-E. Uncatalogued item from the Furness-Hiller-Harrison Borneo collection? |
| Length | 9.3 cm |
| Width | 3.6 cm |
| Thickness | 3 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



