| Object Number | 55-38-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Korean |
| Provenience | Korea |
| Period | Joseon Dynasty |
| Date Made | 19th Century |
| Section | Asian |
| Materials | Lacquer | Metal |
| Description | Small woman's cosmetic box. Red lacquer with metal fittings, hinged doors, drawers and hinged lid. Edge fittings are in the shape of conjoined coins, the lockplate has a svastika motif. |
| Height | 28 cm |
| Length | 33 cm |
| Width | 22.5 cm |
| Credit Line | Gift of Harry W. Harrison, 1955 |
| Other Number | CG2000-1-8 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




