Sharḥ Qaṣīdat al-Burdah / [شرح قصيدة البردة]
29-201-709
From: Morocco
Curatorial Section: African
| Object Title | Sharḥ Qaṣīdat al-Burdah / [شرح قصيدة البردة] |
| Object Number | 29-201-709 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Moroccan Arab |
| Provenience | Morocco |
| Period | Modern (uncertain) |
| Date Made | 1782 CE |
| Section | African |
| Materials | Paper | Ink | Leather |
| Description | A notebook, subject unknown, possibly notes on history; red leather binding; No Date Given; Author Unknown; Arabic; Pages: 75 folios of 150 pages; Red leather and board cover, parchment, red, black and some green ink. |
| Height | 20 cm |
| Width | 15.5 cm |
| Thickness | 2 cm |
| Credit Line | Williams Moroccan Expedition; Talcott Williams and Sophia Wells Royce Williams, 1898 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




