| Object Number | 29-221-401 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | India |
| Section | Asian |
| Materials | Stone |
| Inscription Language | Arabic Language |
| Description | Muslem. Yellow-white translucent stone with three lines of inscriptions. Faint traces of gold pigment. Lateral hole at top. |
| Height | 3.6 cm |
| Length | 4 cm |
| Width | 0.3 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 401 - Sommerville Number | 1800 to 1863 - Sommerville Amulet/Talisman Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

