Cheek Piece
67-39-31A
From: Iran (uncertain) | Turkey (uncertain)
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 67-39-31A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Urartian |
| Provenience | Iran (uncertain) | Turkey (uncertain) |
| Date Made | 8th Cen. BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Bronze |
| Description | Straight bars, rectangular in section, with three lugs along the edge and one at lower (?) end at right angles to the others. A central tubular pivot for mounting the snaffle bit. Heavy rough green patina chipped and flaked in places to reveal smooth reddish surface beneath. Metal sample from (a). |
| Length | 14.8 cm |
| Width | 3.18 cm |
| Thickness | 0.85 cm |
| Credit Line | Purchased from Hesperia Art, 1967 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


