Keeled Scraper
31-56-2024
From: Palestine | Mugharet el Wad
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 31-56-2024 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Middle Aurignacian |
| Provenience | Palestine | Mugharet el Wad |
| Archaeology Area | Level D1 |
| Locus | Level D 1 |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Flint |
| Description | Steep: narrow; made on a flake. Cortex, consisting of chalky substance, remaining along front surface. Apex, upper edge, and edge of dorsal surface could have served as burin. |
| Height | 4.6 cm |
| Length | 3 cm |
| Width | 1.7 cm |
| Credit Line | Distribution from the American School of Prehistoric Research; Dorothy Garrod, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



