Game of Stone Warriors
16550.2
From: New Mexico | Zuni Pueblo
Curatorial Section: American
| Object Title | Game of Stone Warriors |
| Object Number | 16550.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pueblo | Zuni |
| Provenience | New Mexico | Zuni Pueblo |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Game of Stone Warriors. Diagram (.1) Stone Board (.2), 26 stone men (.3) |
| Height | 7.8 cm |
| Length | 45.5 cm |
| Width | 37.5 cm |
| Credit Line | Gift of Frank H. Cushing, 1893 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

