Side Blade
69-16-351
From: Alaska | Unalakleet
Curatorial Section: American
| Object Number | 69-16-351 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Unalakleet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Archaeology Area | N8.75, W14.45 - in wall |
| Locus | IP House |
| Section | American |
| Materials | Obsidian |
| Description | Assymetrical, double-pointed. Distal edge triangular in shape. Proximal edge arcuate. No ridge. Both surfaces flaked. Both edges equally well retouched. |
| Length | 3.2 cm |
| Width | 1.2 cm |
| Thickness | 0.3 cm |
| Credit Line | Alaska Unalaklett Expedition; Bruce Lutz, 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.