Figurine
29-96-743A
From: Japan
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 29-96-743A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Buddhist |
| Provenience | Japan |
| Locus | buddhist temple |
| Section | Asian |
| Materials | Wood |
| Iconography | Amida Buddha |
| Description | Standing Amida Buddha. Goes with 29-96-741. |
| Height | 34.5 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.