Liberotti Impronte: Museo Capitolino
29-230-1.1
From: Italy | Rome (Italy)
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Title | Liberotti Impronte: Museo Capitolino |
| Object Number | 29-230-1.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Italy | Rome (Italy) |
| Date Made | circa 1820 |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Cardboard | Ink |
| Iconography | Gem Impression |
| Inscription Language | Italian Language |
| Description | Giovanni Liberotti. Liberotti Impronte: Museo Capitolino. Rome: Incisore di Camei Roma, circa 1820. Leather backed clam shell box, and decorated, marbled wood boards with functioning clasps at fore-edge. Book/Box containing white gesso gem impressions. |
| Height | 5 cm |
| Length | 25 cm |
| Width | 16 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




