Sherd
56-19-10
From: Kulanay Cave Site | Masbate | Philippine Islands
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 56-19-10 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Kulanay Cave Site | Masbate | Philippine Islands |
| Date Made | 0-500 CE |
| Section | Oceanian |
| Materials | Clay |
| Description | Kulanay Brown; slipped: fugative red slip. |
| Length | 7.8 cm |
| Width | 5.8 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | Exchange with Philippine National Museum, 1956 |
| Other Number | MA 674 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.