Bag
45-15-19
From: United States of America | Montana | Western Montana
Curatorial Section: American
| Object Number | 45-15-19 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Flathead (uncertain) | Nez Perce (uncertain) | Salish | Shahaptian |
| Provenience | United States of America | Montana | Western Montana |
| Culture Area | Plateau Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Hemp | Grass | Fiber | Buffalo Hide | Wool |
| Description | Pack bag, twined Indian hemp, wool, grass, false embroidery of several colors. Design: face, columns of diamonds, reverse, slanted lines of joined rhomboids. Quandrangular, flat, carrying thong, lacing, ties. |
| Height | 29 cm |
| Length | 31 cm |
| Width | 26 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




