Projectile Point
97-563-1473
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Chickies | Rock Retreat
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-1473 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Chickies | Rock Retreat |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Shale |
| Technique | Chipped |
| Description | "Siliceous shale." Narrow, elongated. Flaring base resembling "fish-tail" type. Tip shows wear. Possibly used as drill. Am.Philos.Soc.Trans.1881 Plate (7)5, fig.23. |
| Length | 5.6 cm |
| Width | 1.8 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-1473 - Old Museum Number | 5842 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


