Statue Fragment
E13652
From: Egypt | Mit-Rahineh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E13652 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Mit-Rahineh |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Inscription Language | Hieroglyphic |
| Description | Black granite. Kneeling. Head and shoulders broken off. Holding stela, against which is figure of Ptah. Inscribed on base, stela, and lap of skirt. Of Merysekhmet. |
| Height | 36 cm |
| Width | 24.5 cm |
| Depth | 33.5 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Mit-Rahineh (Memphis), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1915 |
| Other Number | M2833 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




