Figurine
42-21-103
From: Guatemala | Guatemalan Highlands
Curatorial Section: American
| Object Number | 42-21-103 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Maya |
| Provenience | Guatemala | Guatemalan Highlands |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Description | Stone. Crude. Subcylindrical; incised; ring eyes. |
| Height | 7.9 cm |
| Width | 3.7 cm |
| Thickness | 2.5 cm |
| Credit Line | Gift of Percy C. Madeira Jr., 1942 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.