Moccasin
38361B
From: North America | United States of America (uncertain) | Canada (uncertain) | New York (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 38361B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Iroquois (uncertain) |
| Provenience | North America | United States of America (uncertain) | Canada (uncertain) | New York (uncertain) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Skin | Fiber | Glass |
| Description | Of buckskin, the sole and upper in one piece. The front is beaded and the back bound with a buckskin band, faced with the black velvet, edged with red ribbon, and decorated with beads. |
| Height | 9 cm |
| Length | 24 cm |
| Width | 12 cm |
| Credit Line | Purchased from Thomas B. Donaldson; subscription of John Wanamaker, 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




