| Object Number | 93-17-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman |
| Provenience | Mediterranean |
| Date Made | 1st Century CE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Iconography | Bull | Head |
| Description | Bull's head oil lamp. Wick hole at nose; oil hole between horns. Crescent moon-shaped handle. Raised details of eyes, nostrils, ears. |
| Height | 3.4 cm |
| Width | 4.4 cm |
| Depth | 7.1 cm |
| Credit Line | Gift of John P. Rappolt, 1993 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


