Rubbing Stone
97-563-6465
From: North America | United States of America | New Jersey | Cumberland County (New Jersey) | Fairfield | Fairton | Clark's Pond
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-6465 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | New Jersey | Cumberland County (New Jersey) | Fairfield | Fairton | Clark's Pond |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Or "pottery polisher." Portion of river pebble; some light green clay adhering. |
| Length | 5.1 cm |
| Width | 3.7 cm |
| Thickness | 2.8 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-6465 - Old Museum Number | 15364 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


