Figurine
37-10-4
From: Mexico (Central America) | Jalisco | Guadalajara
Curatorial Section: American
| Object Number | 37-10-4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mexico (Central America) | Jalisco | Guadalajara |
| Culture Area | Central American |
| Period | Archaic (uncertain) |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Small, human, seated, stylistic; head large, body small. arms clasped on knees and probably holding some object. protruding nodular eyes; conteal coiffure. |
| Height | 14 cm |
| Length | 8.3 cm |
| Width | 6.4 cm |
| Credit Line | Gift of Frederick W. Allen, 1937 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
