Knife
97-563-10203
From: North America | United States of America | New Jersey
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-10203 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | New Jersey |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Argillite |
| Technique | Chipped |
| Description | Black re-worked -- one edge concave; tip broken off; shouldered; stemmed. |
| Length | 4.5 cm |
| Width | 2.8 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-10203 - Old Museum Number | 27626 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


