Axe
27603
From: Peru | Pachacamac | Gravefield I, Oldest Part
Curatorial Section: American
| Object Number | 27603 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Pachacamac | Gravefield I, Oldest Part |
| Culture Area | Andean |
| Locus | From loosened soil |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Table like of uniform thinness; quadrangular. |
| Height | 0.64 cm |
| Length | 9.53 cm |
| Width | 7.62 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 775 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.