| Object Number | CBS11121 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Yokha |
| Period | Ur III |
| Date Made | 2100-2000 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Baked Clay |
| Iconography | Account | Cows | Field | Inana |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Baked clay tablet in fine state of preservation. Account of cows in fields belonging to the goddess Inana, with names of herders. Obverse of tablet is flat side; Reverse is rounded side. See CDLI for transliteration info and line art (hand drawing of inscription). |
| Length | 10.5 cm |
| Width | 5.2 cm |
| Thickness | 2.6 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition II, 1890 |
| Other Number | P121074 - CDLI Number | B11121 - Old Museum Number | CBS 11121 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

