Scraper
31-56-2501
From: Palestine | Mugharet el Wad
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 31-56-2501 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Middle Aurignacian |
| Provenience | Palestine | Mugharet el Wad |
| Archaeology Area | Level D2 |
| Locus | Level D 2 |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Quartzite |
| Description | Fractured at one end; edges show utilization. Cortex remaining on part of upper surface. |
| Length | 2.4 cm |
| Width | 8.3 cm |
| Thickness | 4.8 cm |
| Credit Line | Distribution from the American School of Prehistoric Research; Dorothy Garrod, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



