Pitcher
27396
From: Peru | Pachacamac | Gravefield I
Curatorial Section: American
| Object Number | 27396 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Pachacamac | Gravefield I |
| Culture Area | Andean |
| Locus | younger western part of the prinicipal excavations, covered in recent times |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Plain slender. oval body; wide neck, flaring lip, one vertical loop handle shoulder to neck and knob on opposite side of neck. Narrow-necked jar/bottle with an oblong body, flaring neck, missing rim, 1 strap handle extending from the neck to the body, and a rounded base. No decoration other than a small knob protruding from the neck. There appears to be a scraped finish on the exterior. The vessel was likely fired in an oxidizing atmosphere as the ceramic paste is orange in color. The catalogue number is written in black ink. Black ink on the bottom of the base reads: "1133." |
| Height | 31 cm |
| Thickness | 0.86 cm |
| Outside Diameter | 18 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 1133 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




