Pitcher
27391
From: Peru | Pachacamac | Gravefield I
Curatorial Section: American
| Object Number | 27391 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Pachacamac | Gravefield I |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | red ware. Spherical body. flaring neck, two vertical loop handles undecorated. Narrow-necked jar/bottle with a globular body, hyperboloid neck, rounded rim, 2 strap handles on the body, and a flat base. There are no molded/modeled additions and no decoration. There appears to be a burnished finish on the exterior. The vessel was likely fired in an oxidizing atmosphere as the ceramic paste is orange in color. There is a textile imprint on the bottom and sides. The catalogue number is written on the object in black ink. Black ink on the bottom of the base reads: "835." |
| Height | 12.6 cm |
| Width | 12.1 cm |
| Thickness | 0.52 cm |
| Outside Diameter | 9.8 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 835 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




