| Object Number | 69-29-591 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Locus | RP.J7 (E) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic | Paint |
| Technique | Painted |
| Iconography | Drawing | God |
| Description | Rim sherd. Redware with painted white figure of the god Ptah or Osiris, facing right. He holds the crook, flail and a was scepter. There is the end of a partial inscription at the right edge of the sherd. |
| Height | 8 cm |
| Width | 9 cm |
| Depth | 1.2 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1969 |
| Other Number | 69-1 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

