Cloth
30949
From: Peru | Pachacamac | Gravefield I (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 30949 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Pachacamac | Gravefield I (uncertain) |
| Culture Area | Andean |
| Locus | obtained at Lurin |
| Section | American |
| Materials | Cotton |
| Description | Large fragment of a cotton plain weave. Three edges are finished (one warp end is missing). Color(s): White. |
| Length | 124 cm |
| Width | 78 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 854A - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



