| Object Number | 94-6-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Zuni |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Manufacture Location | Pennsylvania | Philadelphia | The University Museum |
| Creator | Fabian Cheama |
| Date Made | 3/5/94 |
| Section | American |
| Materials | Turquoise | Picasso Marble |
| Technique | Inlaid |
| Iconography | Toad |
| Description | Horned Toad in crouched position.Inlaid turquoise eyes. Made by Fabian Cheama, at U of P Museum 3/5/94. |
| Height | 1.8 cm |
| Length | 5.2 cm |
| Width | 3.2 cm |
| Credit Line | Purchased from Fabian and Vivella Cheama, 1994 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


