Sherd
87-23-47
From: Greece | Argolid | Mycenae
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 87-23-47 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Mycenean |
| Provenience | Greece | Argolid | Mycenae |
| Locus | Excavation Dump |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Base sherd from deep bowl. Ring base. Interior center raised. Reddish clay with yellowish buff slip on interior and exterior. Reddish-orange paint: concentric bands oninterior; bands on exterior. Black burned areas. Wheelmade. |
| Height | 0.8 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Outside Diameter | 6 cm |
| Credit Line | Gift of the Department of Antiquities, Nauplion, Greece; Collected by S. Iakovides, 1987 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.