Body Sherd
63-16-4
From: Libya | Leptis Magna
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 63-16-4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Corinthian |
| Provenience | Libya | Leptis Magna |
| Manufacture Location | Corinth |
| Locus | Level 4 |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Fragment, closed shape (pyxis?) Thin ware. Remains of red-brown and black dec. Very fine and clear clay. Protocorinthian cr. Cor. second half 70. |
| Height | 3.2 cm |
| Width | 4 cm |
| Thickness | 0.2 cm |
| Credit Line | Leptis Magna Expedition;Theresa Howard Carter, 1963 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.