Figurine
50-14-3
From: Italy | Campania | Paestum (uncertain)
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 50-14-3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | South Italian (uncertain) |
| Provenience | Italy | Campania | Paestum (uncertain) |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Terracotta |
| Iconography | Human |
| Description | Complete, but mended at shoulders and on footstool. Evenly encrusted. Face abraded. Throne is wide with flaring up-turned edges on seat and cross-bats at top of back. Footstool is low. Figure is robed in simple undraped garment from shoulders to ankles and wears tall polos. Buff clay, fine, slipped; color at core very little pinker than white-buff surface. Not micaceous. |
| Height | 21 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Depth | 10 cm |
| Credit Line | Exchange with Albert Jehle, 1950 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.