| Object Number | 31-43-422 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Archaeology Area | BC; found at floor level in a ruined Larsa house over the SE mausoleum of Amar-Suena |
| Locus | B.C. against SE wall of Bur-Sin's SE annex |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Terracotta |
| Iconography | Martu | Goddess |
| Description | the god Martu and an interceding goddess, both advancing right. The Amorite god wears a fringed shawl over the left shoulder, reaching to the knee, and holds the curved and the knobbed clubs. |
| Length | 9 cm |
| Width | 8.7 cm |
| Thickness | 2.7 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1931 |
| Other Number | U.16290 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


